پیشگیری بهترین راه مبارزه با بیماری هپاتیت است

8 امرداد 1397
متخصص عفونی بیمارستان سوانح سوختگی گناوه گفت: با توجه به درمان مشکل و پرهزینه بیماری هپاتیت، مهم‌ترین راه مقابله با این بیماری، پیشگیری است.

دکتر عبدالعظیم ویسی زاده بابیان اینکه التهاب کبد به علت ویروس‌ها، باکتری، سموم یا داروها را هپاتیت می‌گویند افزود: هپاتیت ویروسی فراوان‌ترین نوع است که تمام سلول‌های کبدی را درگیر می‌کند.
وی تصریح کرد: خون، ترشحات آلوده بدن، تولد نوزاد از مادر مبتلابه عفونت هپاتیت، رابطه جنسی با فرد مبتلابه عفونت هپاتیت، استفاده از سرنگ و لوازم شخصی به‌صورت مشترک ازجمله راه‌های انتقال هپاتیت می‌باشد.
دکتر ویسی زاده عنوان داشت: واکسیناسیون هپاتیت B در همه افراد، عدم استفاده از لوازم شخصی مثل مسواک، ریش‌تراش، لوازم‌آرایشی، اطمینان از استریل بودن وسایل در هنگام تتو یا سوراخ کردن بدن، ایمنی کار در کل جامعه و کنترل عفونت مناسب در مراکز درمانی ازجمله راه‌های پیشگیری از بیماری هپاتیت است.
متخصص عفونی بیمارستان سوانح سوختگی گناوه ادامه داد: پرسنل درمان در طول دوره کاری خود، در معرض ابتلا به عفونت‌های ویروسی ازجمله هپاتیت B، C قرار می‌گیرند که اجتناب از تماس شغلی با خون و فرآورده‌های خونی و همچنین واکسیناسیون هپاتیت B نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به هپاتیت را دارند.
دکتر عبدالعظیم ویسی زاده بیان کرد: هنگامی‌که اجسام تیز و برنده آلوده به دست فرد، فرو رود محل آسیب را با آب و صابون باید شستشو داده و از فشردن محل آسیب جهت خروج خون جلوگیری شود و درصورتی‌که ترشحات به چشم فرد پاشیده شود بدون درنگ محل ورود ترشحات با آب فراوان شستشو گردد و در سریع‌ترین زمان ممکن باید به مراکز درمانی مراجعه کرد و اگر موارد مذکور برای پرسنل درمان در مراکز درمانی اتفاق افتاد، بعد از انجام کارهای ذکرشده باید به سوپروایزر کنترل عفونت مراجعه کرده و مابقی مراحل درمان طی شود.   

تاریخ بروز رسانی:   8 امرداد 1397

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >